21 January, 2025
Borga Komponenty budowlane Płyty warstowe
Płyty warstwowe są powszechnie stosowane jako okładziny ścian i dachów w hala stalowych wymagających izolacji termicznej. Chronią budynek zarówno przez wychłodzeniem się w okresie zimowym jak również przez zbytnim nagrzaniem w okresie letnim. Poza tym płyty warstwowe zapewniają izolację akustyczną budynków. Płyty ścienne mocuje się pionowo (przy użyciu kształtowników zimnogiętych – konstrukcji drugorzędnej) lub poziomo. Możliwość wyboru konkretnego rozwiązania jest uzależniona od nośności płyty. Na nośność mają wpływ takie parametry jak: grubość blach zewnętrznych, - wysokość przetłoczenia blach, typ rdzenia, grubość rdzenia, indywidualne parametry podane przez producenta.
Dostarczamy płyty warstwowe wiodących producentów na rynku polskim.
Poza płytami dostarczamy zarówno opierzenia standardowe jak i na indywidualne zamówienie.
Płyty warstwowe można kłaść w poziomie lub w pionie – zależnie od potrzeb inwestora. Na dach zalecamy jedno z rozwiązań systemowych Borga.
Płyty warstwowe montowane w pionie mocowane są do konstrukcji drugorzędnej ścian (zetowniki). montowane w poziomie – do ram głównych.
Płyty warstwowe składają się z okładzin wyprodukowanych z blachy stalowej zabezpieczonej od zewnątrz powłoką ochronną (najczęściej poliestrową) z rdzeniem izolacyjnym wklejonym pomiędzy blachy. Sam rdzeń może być wyprodukowany z różnych materiałów termoizolacyjnych:
Płyty warstwowe mogą być używane do pokrywania dachów i ścian. Zależenie od rozwiązywań dostarczonych przez producenta, płyty warstwowe mogą mieć widoczne lub ukryte łączniki i mocowania. Jest to zależne od typu płyty, producenta a także sposobu montażu (pion lub poziom). Płyty warstwowe różnią się od siebie także przetłoczeniami okładzin z blach.
Dostępne są także płyty warstwowe specjalistyczne, przeznaczone np. do montażu w chłodniach lub mroźniach, mające powłoki przystosowane do kontaktu z żywnością lub ze szczególnie trudnymi warunkami panującymi wewnątrz hali. Przykładami mogą tu być:
Układ pionowy
Układ poziomy
Koordynator ds. zamówień i logistyki [konstrukcje pod fotowoltaikę, blachy stalowe i profile Z/C]
Zadzwoń
E-mail
Główne zalety płyt warstwowych:
Wypełnienie PIR (poliizocyjanuranyrat) to rodzaj izolacji termicznej stosowanej w płytach warstwowych. Płyty warstwowe składają się z dwóch zewnętrznych blach, takich jak stal lub aluminium, które są połączone rdzeniem izolacyjnym. Rdzeń izolacyjny wypełniony jest materiałem o wysokich właściwościach izolacyjnych, a jednym z popularnych wyborów jest właśnie wypełnienie PIR.
PIR to tworzywo sztuczne, które charakteryzuje się doskonałą izolacyjnością termiczną. Jest ono wykonane z połączenia poliizocyjanuranyratów, które są materiałami polimerowymi. Wypełnienie PIR jest bardzo lekkie, co czyni je atrakcyjnym wyborem do zastosowania w płytach warstwowych, gdyż przyczynia się do zmniejszenia wagi całej konstrukcji.
Główne zalety wypełnienia PIR w płytach warstwowych to:
Wypełnienie z wełny mineralnej jest jednym z powszechnie stosowanych materiałów izolacyjnych w płytach warstwowych. Wełna mineralna to rodzaj izolacji wykonanej z włókien szklanych lub bazaltowych, które są przetwarzane i uplecione w luźną, porowatą strukturę.
Płyty warstwowe składają się z dwóch zewnętrznych blach, takich jak stal lub aluminium, które są połączone rdzeniem izolacyjnym. Rdzeń izolacyjny wypełniony jest wełną mineralną, która ma właściwości izolacyjne i daje dodatkową warstwę ochrony termicznej.
Główne cechy wypełnienia z wełny mineralnej w płytach warstwowych to:
System “blacha-wełna-blacha” to alternatywne rozwiązanie konstrukcyjne, które może być stosowane zamiast tradycyjnych płyt warstwowych. Składa się on z dwóch zewnętrznych warstw blachy (stali lub aluminium) połączonych rdzeniem z wełny mineralnej.
Główne zalety systemu “blacha-wełna-blacha” to:
© 2025 Borga, All rights reserved.