Warunki geotechniczne – jak ważne są badania gruntu przed budową hali?

Warunki geotechniczne panujące na działce przeznaczonej pod budowę hali mają ogromny wpływ przede wszystkim na dwa główne filary stojące za powodzeniem inwestycji: koszty budowy oraz czas realizacji. Dlatego warto, abyś postarał się zrozumieć, jaki wpływ na Twoje plany będzie miał rodzaj gleby, jej nośność, struktura oraz poziom wód gruntowych.

Spis treści

Każda niekorzystna cecha terenu może niestety prowadzić do punktu, w którym niezbędne okaże się zastosowanie niestandardowych rozwiązań lub dodatkowych zabezpieczeń. Skutek? Mogą czekać Cię np. dodatkowe wydatki związane ze wzmocnieniem lub wymianą gruntu, czy wykonaniem fundamentów pośrednich. Na co w takim razie warto zwrócić uwagę, żeby uniknąć czarnego scenariusza? Już wyjaśniamy!

Dlaczego badania geotechniczne są niezbędne?

Bo żaden szanujący się projektant nie podejmie się przygotowania projektu nie zapoznawszy się wcześniej z warunkami gruntowymi panującymi na docelowej działce. Badania geotechniczne pozwalają na szczegółową ocenę właściwości gruntu, na którym ma stanąć przyszła hala. Bez nich, nie jesteśmy w stanie ocenić, jaki fundament będzie najkorzystniejszy dla naszego obiektu. Brak badań, to brak podstawowej wiedzy, którą powinien dysponować projektant. Wówczas łatwo o przewymiarowanie (kiedy dla bezpieczeństwa przyjmuje się wymiary większe, niż jest to konieczne). Czym skutkuje takie działanie? Oczywiście wyższymi kosztami.

Wykonanie badań geotechnicznych posłuży Ci między innymi do:

  • Oceny nośności gruntu
  • Określenia podatności na osiadanie 
  • Oceny poziomu wód gruntowych
  • Zrozumienia struktury gleby

Mając te informacje zapewnisz projektantowi odpowiednie dane – bazę do wyboru i zaplanowania optymalnych rozwiązań fundamentowych, które zapewnią maksimum stabilności, trwałości i bezpieczeństwa Twojej hali, przy możliwe niskich kosztach.

Rodzaje badań geotechnicznych

Wstępna analiza gruntu może obejmować różne metody i zakres badań, w zależności od specyfiki terenu i skali inwestycji. Najczęściej wykonuje się dwa typy badań:

Badania wstępne (wstępna ocena geotechniczna)

Na tym etapie geotechnik dokonuje ogólnej oceny warunków gruntowych na podstawie dostępnych danych, takich jak historia terenu, mapy geologiczne, wstępne badania w terenie. Badania wstępne pomagają zrozumieć ogólną strukturę gruntu, wskazując na ewentualne ryzyka, np. obecność terenów podmokłych lub wzniesień. Ten typ badania należy traktować orientacyjnie, ponieważ sytuacja w gruncie lubi zmieniać się bardzo dynamicznie i w odległości kilku metrów zaskoczyć Cię zupełnie innymi parametrami.

Wiercenia i odwierty geotechniczne

Aby uzyskać dokładniejsze informacje na temat właściwości gruntu, wykonuje się wiercenia lub odwierty, które umożliwiają pobranie próbek gleby z różnych głębokości. Te badania dostarczają precyzyjnych danych na temat rodzaju gleby, poziomu wód gruntowych, struktury i składu mineralnego terenu, a także pozwalają na ocenę jego nośności.

Koszty związane z warunkami geotechnicznymi

Zrozumienie i uwzględnienie warunków geotechnicznych jest niezwykle istotne w fazie projektowania, dlatego warto wykonać je jak najwcześniej. Jeśli masz taką możliwość, przemyśl, czy nie zlecić ich wykonania jeszcze przed zakupem działki. Nic tak nie podcina skrzydeł, jak wieść o dodatkowych kosztach, wynikających z niekorzystnych warunków gruntowych, których można było uniknąć decydując się na inną działkę. Czy ceny badań geotechnicznych są wysokie? Jeśli weźmiesz pod uwagę wartość, którą wnoszą, czyli wiedzę niezbędną do przygotowania zoptymalizowanego projektu stabilnej i bezpiecznej hali – samą cenę badań można uznać za marginalną.

Dokładne badania gruntu pozwalają zidentyfikować potencjalne problemy i świadomie wybrać odpowiednią działkę. W przypadku, gdy już dysponujesz terenem pod budowę hali, dzięki badaniom, możesz przewidzieć pewne zagrożenia i od razu im zaradzić. Zignorowanie tych kwestii lub przeprowadzenie badań w sposób niedokładny może prowadzić do poważnych komplikacji, które skutkują nie tylko wzrostem kosztów, ale także opóźnieniami w realizacji inwestycji.

Blog 2025-04-14

Jak uzyskać 25-letnią gwarancję na konstrukcje pod panele fotowoltaiczne (KWF)?

Standardowa gwarancja na konstrukcje stalowe pod panele fotowoltaiczne (nazwijmy je w skrócie KWF) wynosi 2 lata. Jeśli jednak zależy Ci na wydłużeniu tego okresu – podpowiadamy, jak to zrobić. Niewielu producentów oferuje tak długą, bo aż 25-letnią gwarancję na swoje konstrukcje. Warunki, które należy spełnić, aby ją uzyskać, mogą się różnić w zależności od producenta. […]

Blog 2025-04-03

Zabudowa a sąsiedztwo działki. Dlaczego analiza urbanistyczna jest istotna dla inwestycji budowlanej?

Czy bliskie sąsiedztwo działki może wpłynąć na możliwości jej zabudowy oraz koszty i czas realizacji inwestycji? Niestety tak. Dlatego pomijanie tego aspektu może prowadzić do kosztownych błędów projektowych lub uniemożliwić realizację nawet skromnych planów budowlanych. Najkorzystniejszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie skorzystanie z fachowej pomocy architekta, doświadczonego w budowie hal przemysłowych. On uwzględni wszystkie możliwe czynniki […]

Blog 2025-04-01

Jak sprawdzić, czy działka nadaje się pod halę przemysłową? – Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) i Warunki Zabudowy (WZ)

Spis treści Czym jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)? Gdzie uzyskać MPZP? Wydanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ) Warunki konieczne do uzyskania decyzji WZ: Znalazłeś działkę w świetnej lokalizacji i oczyma wyobraźni już widzisz na niej swoją halę przemysłową? Zanim złożysz ofertę lub podpiszesz akt notarialny, zatrzymaj się na moment. A nawet dwa momenty. Nawet […]

{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...