Search

Lokalizacja i dostęp do infrastruktury – elementy, o których warto pomyśleć przy wyborze działki pod halę

Może Ci się wydawać, że lokalizacja ma wpływ na efektywność operacyjną, koszty transportu, a także dostęp do niezbędnych mediów i usług. Masz całkowitą rację. Dlatego warto to uwzględnić przy wyborze działki pod budowę hali. Na co powinieneś zwrócić uwagę, rozpatrując jej położenie?

Spis treści

Bliskość dróg transportowych

Bez sprawnego transportu, a w zasadzie dobrej sieci połączeń drogowych, która go umożliwi, logistyka w Twojej firmie może mocno niedomagać. Będzie to odczuwalne zarówno w kontekście dostarczania niezbędnych do produkcji materiałów, jak i późniejszej dystrybucji gotowych produktów. Hala, która jest dobrze skomunikowana z siecią autostrad i dróg lokalnych, ułatwia transport towarów i zmniejsza koszty transportu, co powinno pozytywnie odbić się na kondycji i tempie rozwoju firmy. Zwróć uwagę, czy Twoja działka ma dobry dostęp do:

  • autostrad i dróg ekspresowych
  • dróg lokalnych

Dostępność mediów i infrastruktury technicznej

Łatwy dostęp do źródeł energii, wody, gazu, a także kanalizacji to argument, który może postawić w nowym korzystniejszym świetle, nawet z pozoru mało interesującą działkę.

  • Zasilanie energetyczne. Sprawdzenie dostępności i jakości sieci energetycznych (w tym sieci wysokiego napięcia, jeśli planowana produkcja będzie wymagała dużej ilości energii) jest niezbędne. Hala przemysłowa często jest dość dużym obiektem, wymagającym stabilnego i wydajnego dostępu do energii elektrycznej. Warto również rozważyć alternatywne źródła energii, takie jak instalacje fotowoltaiczne, co z kolei może Cię skłonić do zakupu większej działki. Uwaga! Jeśli linie wysokiego napięcia będą zbyt blisko Twojej działki, może się to wiązać z koniecznością uwzględnienia tego kłopotliwego sąsiedztwa w Projekcie. Może się okazać, że będziesz musiał bardziej odsunąć obiekt od granic działki, aby zachować odpowiednią odległość od linii przesyłowej, co może znacznie ograniczyć Twoje plany budowlane.
  • Woda i kanalizacja. Wody będziesz zapewne potrzebował zarówno do celów użytkowych, jak i sanitarnych. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy działka jest połączona z siecią wodociągową i kanalizacyjną. W przypadku braku dostępu do sieci weź pod uwagę konieczność budowy własnych instalacji, co niestety będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami oraz wydłużeniem czasu realizacji inwestycji.
  • Gaz. W zależności od specyfiki produkcji dostęp do sieci gazowej może mieć znaczenie strategiczne. Szczególnie jeśli hala ma wykorzystywać gaz do ogrzewania obiektu lub procesów produkcyjnych. Sprawdzenie, czy działka jest w zasięgu sieci gazowej, może wpłynąć na dalsze decyzje dotyczące wyboru lokalizacji.

Dostępność pracowników

Analizując lokalizację działki, wielu inwestorów zapomina, że w przypadku hali produkcyjnej, istotny jest również dostęp do odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej. W zależności od rodzaju produkcji mogą być potrzebni zarówno pracownicy techniczni, jak i specjalistyczni operatorzy maszyn.

Przykładowo bliskość uczelni technicznych czy szkół zawodowych może ułatwić dostęp do wykwalifikowanej kadry, szczególnie w branży przemysłowej. Ponadto, obszary z rozwiniętą siecią transportową ułatwią dojazd pracowników z pobliskich miast i wsi. Może w rozsądnej odległości od Twojej działki znajdują się osiedla mieszkaniowe? To może znacząco wpłynąć na łatwość rekrutowania nowych pracowników i ich komfort życia, a z Twojej firmy uczynić atrakcyjną placówkę.

Aspekty ekologiczne i środowiskowe

Bezpośrednio z umiejscowieniem działki może się wiązać również wiele zagrożeń, które potrafią utrudnić, a niekiedy wręcz uniemożliwić budowę planowanego obiektu. Zanim zdecydujesz się na działkę, bezpieczniej jest sprawdzić potencjalne zagrożenia środowiskowe, które mogą wpływać na działalność przedsiębiorstwa. Weź również pod uwagę, że to sąsiedztwo Twojej hali i działalności, która w niej się odbywa, może być uciążliwa dla otoczenia. Jeśli raport środowiskowy negatywnie oceni wpływ Twojej obecności na środowisko – Twoja inwestycja zostanie zablokowana, zanim jeszcze zdąży wystartować.

Na początek radzimy sprawdzić, czy działka nie leży w strefie chronionej pod względem środowiskowym (np. obszary Natura 2000), lub np. nie sąsiaduje z ciekami wodnymi, co może wiązać się z ograniczeniami budowlanymi lub dodatkowymi kosztami związanymi z uzyskaniem pozwoleń.

Lokalizacja i dostępność infrastruktury to elementy, których lepiej nie pomijać przy wyborze działki pod budowę hali stalowej. Odpowiedni wybór miejsca z dostępem do dróg transportowych, mediów, a także bliskość stref przemysłowych i zasobów ludzkich może znacznie poprawić efektywność operacyjną firmy, o czym zdarza się zapominać inwestorom na etapie wyboru działki pod budowę. Podejmując decyzję o wyborze lokalizacji upewnij się, że jest ona starannie przemyślana i uwzględnia zarówno korzyści, jak i potencjalne wyzwania związane z daną lokalizacją.

 

Blog 2025-04-14

Jak uzyskać 25-letnią gwarancję na konstrukcje pod panele fotowoltaiczne (KWF)?

Standardowa gwarancja na konstrukcje stalowe pod panele fotowoltaiczne (nazwijmy je w skrócie KWF) wynosi 2 lata. Jeśli jednak zależy Ci na wydłużeniu tego okresu – podpowiadamy, jak to zrobić. Niewielu producentów oferuje tak długą, bo aż 25-letnią gwarancję na swoje konstrukcje. Warunki, które należy spełnić, aby ją uzyskać, mogą się różnić w zależności od producenta. […]

Blog 2025-04-03

Zabudowa a sąsiedztwo działki. Dlaczego analiza urbanistyczna jest istotna dla inwestycji budowlanej?

Czy bliskie sąsiedztwo działki może wpłynąć na możliwości jej zabudowy oraz koszty i czas realizacji inwestycji? Niestety tak. Dlatego pomijanie tego aspektu może prowadzić do kosztownych błędów projektowych lub uniemożliwić realizację nawet skromnych planów budowlanych. Najkorzystniejszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie skorzystanie z fachowej pomocy architekta, doświadczonego w budowie hal przemysłowych. On uwzględni wszystkie możliwe czynniki […]

Blog 2025-04-01

Jak sprawdzić, czy działka nadaje się pod halę przemysłową? – Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) i Warunki Zabudowy (WZ)

Spis treści Czym jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)? Gdzie uzyskać MPZP? Wydanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ) Warunki konieczne do uzyskania decyzji WZ: Znalazłeś działkę w świetnej lokalizacji i oczyma wyobraźni już widzisz na niej swoją halę przemysłową? Zanim złożysz ofertę lub podpiszesz akt notarialny, zatrzymaj się na moment. A nawet dwa momenty. Nawet […]

{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...