Search

Ile trwa budowa i montaż hali stalowej? 9 potencjalnych problemów, które mogą opóźnić realizację inwestycji

Chcesz się upewnić, że Twoje plany inwestycyjne zostaną zrealizowane sprawnie i bez opóźnień? Pamiętaj, że cały proces zaczyna się u Ciebie w głowie, wraz z pierwszą koncepcją. Zbyt optymistyczne planowanie często jest przyczyną przyszłego zawodu odnośnie realnych terminów. Budowa hali stalowej to złożony proces, który wymaga starannego planowania, współpracy z profesjonalistami i skrupulatnej analizy każdego etapu.

Spis treści

Bez odpowiedniego przygotowania możesz napotkać liczne trudności, które (w zależności od skomplikowania) mogą wpłynąć na harmonogram, budżet i ostateczny czas realizacji inwestycji. Chcesz wyjść z boju zwycięsko? Poznaj swojego przeciwnika — oto 9 kluczowych kwestii, które mogą wpłynąć na termin realizacji budowy Twojej hali stalowej. Ten przewodnik pomoże Ci zweryfikować, czy na pewno wszystko uwzględniłeś podczas planowania, czy może jednak porwał Cię zbytni optymizm odnośnie harmonogramu.

1. Możliwości działki — fundament dobrego planowania

Dopiero szukasz odpowiedniej działki? Wybór odpowiedniej lokalizacji inwestycji to decyzja, która może zaważyć na całym projekcie. Możesz spędzić miesiące, a nawet rok, zanim uda ci się znaleźć miejsce, które spełni wszystkie wymagania. Odradzamy pośpiech. Działka, która na pierwszy rzut oka wydaje się idealna, może okazać się problematyczna z powodu niestabilnego podłoża lub ograniczeń prawnych. Przy wyborze należy uwzględnić wiele zmiennych. 

Jeśli posiadasz już teren, na którym chcesz wybudować halę — przeanalizuj jego możliwości. Błędnie przyjęta koncepcja, która nie uwzględnia panujących warunków, może poskutkować koniecznością wykonania dodatkowych robót, modyfikacją projektu lub koniecznością uzyskania dodatkowych zgód czy pozwoleń, co znacznie wydłuży planowany czas realizacji.  W przypadku, gdy działka nie jest objęta planem zagospodarowania, konieczne będzie uzyskanie warunków zabudowy, co może dodatkowo wydłużyć cały proces.

2. Formalności związane z budową hali – sprawdzony przepis na opóźnienia

Jak myślisz, ile trwa załatwienie formalności związanych z budową hali stalowej? Każda inwestycja budowlana musi być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, w tym z planem zagospodarowania przestrzennego. Brak odpowiednich pozwoleń czy zgodności z planem zagospodarowania terenu może skutkować wstrzymaniem prac. Co to oznacza? Opóźnienia, dodatkowe koszty i konieczność uzyskania odpowiednich zgód. Samo uzyskanie pozwolenia na budowę, trwa zazwyczaj 2 miesiące. Teoretycznie, bo w praktyce często termin się wydłuża.

Aby uniknąć problemów formalno-prawnych, sprawdź wszystkie wymagania prawne już na etapie planowania inwestycji. Możesz również skorzystać z opcji, która zagwarantuje sprawną koordynację prac (poznaj opcję, która pomoże Ci w koordynacji prac – artykuł o BORGA Design znajdziesz na blogu). Borga Design to pełne wsparcie prac projektowych, które oferuje koordynację działań specjalistów oraz weryfikację w zakresie przepisów i obowiązujących norm, a także uzyskanie niezbędnych zgód formalno-prawnych. Wcześniejsze załatwienie formalności to doskonały sposób na uniknięcie opóźnień.

3. Zanim przystąpisz do prac budowlanych — warunki gruntowe, badania gruntu i geotechnika 

Nieodpowiednie warunki gruntowe mogą skomplikować i znacznie zwiększyć koszty związane z budową fundamentów, a także wydłużyć jej czas. Dlatego przed zakupem działki zainwestuj w profesjonalną analizę terenu i upewnij się, że nie wystąpią żadne trudności, a realizacja celów projektowych będzie możliwa. Słabe podłoże i wysoki poziom wód gruntowych to niesprzyjające warunki, których skutków możesz uniknąć lub je zniwelować.

Badania geotechniczne są nieodzownym elementem procesu budowlanego, pozwalającym na uniknięcie problemów związanych z osiadaniem budynku lub jego destabilizacją. Jeśli dopiero szukasz odpowiedniej działki, badania pozwolą Ci dokonać właściwego wyboru. Często korzystniejszy okaże się zakup droższej działki, o lepszych warunkach gruntowych. Konieczność stabilizacji gruntu i wykonania odpowiedniego odwodnienia, będzie się wiązała nie tylko z większymi kosztami, ale również z przeciągnięciem się prac budowlanych.

4. Nierealistyczne założenia czasowe inwestora – zbyt optymistyczny harmonogram

Chcesz korzystać z nowej hali jak najszybciej. To zrozumiałe. Życzeniowe myślenie nie sprawi jednak, że proces budowy hali stalowej będzie przebiegał szybciej. Patrząc na harmonogram, uwzględnij wszystkie etapy – od projektowania i załatwienia niezbędnych formalności, po realizację projektu budowlanego. Jeśli na wczesnym etapie nie masz jeszcze wybranego architekta, zatwierdzonego projektu oraz zaufanego wykonawcy, nie oczekuj, że hala powstanie w ciągu roku. 

Opóźnienia wynikające z nadmiernie optymistycznych założeń czasowych to jedna z najczęstszych przyczyn wydłużenia procesu inwestycyjnego. Plany powinny być realistyczne, a w harmonogramie należy uwzględnić potencjalne przeszkody. 

5. Wybór wykonawcy – gwarancja sprawnej realizacji inwestycji

Decyzja o wyborze wykonawcy to jeden z kluczowych momentów w procesie inwestycyjnym. Nie daj się złapać na słynne “będzie Pan zadowolony”. Tacy wykonawcy nie zawsze dotrzymują terminów, pojawiają się na placu budowy z opóźnieniem lub pracują z minimalnym składem osobowym, co spowalnia postępy. Przedłużające się roboty działają jak kamień zrzucony ze szczytu – powodują lawinę kolejnych opóźnień, bo coraz trudniej będzie Ci skoordynować pracę kolejnych firm podwykonawczych. Wątpliwa może się również okazać jakość prac przez nich wykonanych. Pamiętaj także, że przy kolejnych pojawiających się trudnościach, nierzetelny wykonawca może po prostu… zniknąć. Jeśli przy wyborze wykonawcy kierujesz się tylko ceną – weź pod uwagę ryzyko, jakie niesie za sobą nieprzemyślana decyzja.

Upewnij się, że Twój wybór padnie na firmę, która ma doświadczenie w budowie hal stalowych, cieszy się pozytywnymi opiniami i dotrzymuje ustalonych terminów. (Masz wątpliwości? Przeczytaj, jak wybrać zaufanych wykonawców w artykule BORGA Connect). Sprawdzona firma wykonawcza, powinna móc się pochwalić niejedną sprawnie i dokładnie wykonaną realizacją. Z pomocą zaufanego partnera, zagwarantujesz sobie płynne wykonywanie zadań, a czas budowy hali stalowej przebiegnie zgodnie z harmonogramem prac.

6. Niesprzyjające warunki pogodowe – uwzględnij czynniki atmosferyczne

Pogoda to jeden z najbardziej nieprzewidywalnych czynników, które mogą wpłynąć na czas realizacji budowy hali stalowej. Należy jednak uwzględnić standardowe scenariusze. Spotykane najczęściej jesienią i zimą opady i niskie temperatury (mrozy) mogą opóźnić lub wstrzymać niektóre prace budowlane. Utrudnienia dotyczą głównie prac ziemnych i fundamentowych, a to potrafi zrujnować nawet najlepiej zaplanowany harmonogram.

Dlatego prace ziemne zaplanuj przed nadejściem zimy lub na okres wiosenno-letni, gdy warunki pogodowe są stabilniejsze, a grunt nie jest przesiąknięty wodą (najczęściej). Uwzględnienie sezonowości podczas planowania prac pozwoli Ci opracować bardziej realny harmonogram, dzięki czemu unikniesz przykrych niespodzianek.

7. Finansowanie projektu – planuj budżet z rezerwą

Zawsze planuj budżet z odpowiednim marginesem, uwzględniając niespodziewane wydatki. Zbyt optymistyczne podejście do kosztów może prowadzić do sytuacji, w której w kluczowym momencie zabraknie środków. Szczególnie jeśli wspomagasz się kredytem. Pamiętaj, że w budownictwie niespodzianki są na porządku dziennym – od wzrostu cen materiałów, po dodatkowe koszty związane z poprawkami projektowymi. Nie każdy dostawca zaproponuje Ci gwarancję ceny. Nie wszystkie wydatki mogą zostać ujęte w przyjętej przez Ciebie ofercie. Możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia takich nieprzewidzianych wydatków na etapie wyboru oferty. O tym, co warto wziąć pod uwagę, pisaliśmy w artykule: “Budowa hali stalowej — jak porównać oferty i wybrać rzetelnego wykonawcę hali?”. Zwróć także uwagę, aby wybrać odpowiedniego wykonawcę, który przedstawi Ci transparentną ofertę, w której ujęte zostaną szczegółowo wszystkie koszty. Opierając finansowanie na kredycie, musisz pamiętać, że banki wymagają kompletnej dokumentacji i solidnych kalkulacji, a każda decyzja związana z przyznaniem dodatkowych środków, wiąże się z długim oczekiwaniem. Chcesz uniknąć opóźnień? Upewnij się, że znasz dokładny kosztorys, a wykonawca nie pominął w nim żadnych zmiennych, które wiązałyby się z dodatkowymi kosztami. Uwzględnij, ile czasu potrzeba na przyznanie funduszy. O kredyt postaraj się z dużym wyprzedzeniem, abyś dostał fundusze na czas, co umożliwi Ci planowy start.

8. Architekt — zarezerwuj wcześniej termin

Znalezienie dobrego architekta to jedno, ale wynegocjowanie z nim odpowiednich terminów – to zupełnie inna sprawa. Pracownie architektoniczne często są przeciążone liczbą realizowanych projektów, a ich harmonogramy napięte do granic możliwości, co jest najczęstszym powodem wydłużenia czasu realizacji prac.

Jeśli nie zadbasz o to, by projekt wykonawczy hali był priorytetem dla architekta, możesz czekać miesiącami na finalną dokumentację. Co to oznacza dla ciebie? Kolejne opóźnienia. Zarezerwuj architekta wcześniej i ustal jasne terminy – niech wie, że to dla ciebie kluczowy projekt.

9. Harmonogram i koordynacja prac — czy wiesz, ile trwa budowa hali stalowej?

Budowa hali przemysłowej to nie występ solowy – potrzeba zespołu ludzi, którzy będą działać jak dobrze naoliwiona maszyna. Dostawcy, wykonawcy, podwykonawcy… Jeśli braknie odpowiedniego nadzoru i koordynacji, z łatwością wpadniesz w pułapkę opóźnień i nie zrealizujesz planów projektowych. Dobrze zastanów się, czy dasz radę samodzielnie poprowadzić całą inwestycję (jeśli masz wątpliwości, zapoznaj się z usługą BORGA Connect, która ułatwi Ci wybór odpowiednich podwykonawców i pomoże z harmonogramem).

Budowa hali stalowej to maraton, a nie sprint. Nie daj się złapać w pułapkę szybkich decyzji i oszczędności, które mogą się odbić czkawką. Postaw na solidne planowanie, dobór odpowiednich partnerów i zdrową dawkę realizmu. Chcesz uniknąć opóźnień i niespodziewanych kosztów? Postaraj się uniknąć wymienionych wyżej potencjalnych problemów, a twoja inwestycja będzie miała szansę na sprawną realizację – bez zbędnych opóźnień.

 

 

{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...