Search

Ile kosztuje budowa hali stalowej

 

Chcesz poznać przybliżoną kwotę, a zamiast tego, wszędzie słyszysz “to zależy”? Koniec z dezinformacją. Postaw na konkrety i poznaj ceny naszych przykładowych realizacji:

Zdziwiony tym, jak duże mogą być widełki cenowe pozornie podobnych obiektów? Już tłumaczymy, dlaczego tak się dzieje…

Jaki jest koszt budowy hali?

Na początek przestań patrzeć na halę jak na samą konstrukcję. To cały proces inwestycyjny, w skład którego wchodzą także m.in. wykonanie instalacji, infrastruktury, fundamentu czy uzbrojenie działki. Skoncentrujmy się jednak na działaniach, jakie wykonujemy jako dostawca hali:

  • opracowanie projektu konstrukcji hali stalowej (dostosowanie do wymagań inwestora oraz panujących przepisów i norm)
  • dostosowanie rozwiązań w zależności od przeznaczenia budynku
  • produkcja konstrukcji stalowej
  • transport konstrukcji i komponentów na budowę
  • pokrycie dachu, obudowa ścian (blacha trapezowa, płyty warstowowe)
  • wyposażenie dachu i ścian (np. bramy, drzwi, okna, orynnowanie, pasma świetlne)
  • montaż konstrukcji stalowej, obudowy i wyposażenia (robocizna)

Większość tych procesów pozostaje dla Ciebie niewidoczna, dlatego łatwo zapomnieć o ich istnieniu. Tymczasem w kosztorysie należy je uwzględnić. Końcowy koszt zależy nie tylko od cen materiałów. Jakość obiektu zależy w dużej mierze od staranności wykonania komponentów, odpowiedniej kontroli jakości na każdym etapie inwestycji oraz doświadczenia i wyszkolenia pracowników.

Od czego zależy koszt wybudowania hali?

Słowo klucz brzmi: parametry (wielkość hali, wysokość oraz rozpiętość).

Wysokość — jak wpływa na koszt budowy hali stalowej?

Im wyższa hala przemysłowa, tym wyższa cena za metr kwadratowy. Nie jest to jednak zależność liniowa, więc warto w tym miejscu poddać pod lupę 2 aspekty:

  1. Minimalną wymaganą wysokość hali ustalają konkretne przepisy, więc nawet pomimo Twoich chęci, zejście poniżej tego pułapu nie jest możliwe.
  2. Zazwyczaj wysokość hali wynika ze sposobu jej użytkowania — np. konieczność składowania sprzętu określonej wysokości.

Wprawdzie możemy określić pewien przybliżony zakres wysokościowy, w którym cena hali stalowej za metr kwadratowy będzie optymalna. Dlaczego tego nie robimy? Bo ten parametr zostanie niejako wymuszony podczas określania sposobu użytkowania obiektu. Nasi Doradcy podczas wyceny hali starają się uzyskać jak najniższą cenę, przy zachowaniu zgodności z obowiązującymi normami oraz potrzebami użytkowymi Inwestora. Dlatego zawsze warto z nimi omówić ten parametr.

Rozpiętość (szerokość) — wpływ na konstrukcję

W zależności od rodzaju rozwiązań konstrukcyjnych możemy uzyskać określoną rozpiętość hali stalowej, czyli możliwą do uzyskania szerokość bez podpór. Dla naszego systemu optymalna rozpiętość wynosi 20-30 m. Przy takiej rozpiętości cena obiektu będzie niższa niż w przypadku mniej standardowych szerokości. Pamiętaj jednak, że również ten parametr zależy od przeznaczenia hali (oraz możliwości, jakie daje działka). W przypadku montażu wyposażenia wywierającego większe obciążenia na konstrukcję (np. suwnic) optymalne rozpiętości mogą ulec zmianie.

Długość hali stalowej — czy warto inwestować w dłuższą halę?

W BORGA opieramy się na konstrukcjach stalowych złożonych z opracowanych przez nas, gotowych segmentów. Dlatego im dłuższa hala, tym bardziej korzystnie przedstawia się cena za metr kwadratowy. Spójrz na inwestycję perspektywicznie. Zamiast stopniowego dokładania kolejnych hal magazynowych (w celu uzyskania większej powierzchni magazynowej w przyszłości) lub powiększania już istniejącej, możliwe, że korzystniej będzie od razu dołożyć dodatkowe segmenty (wykonać większy magazyn), o ile pozwoli na to powierzchnia i możliwości budowlane działki. Wówczas cena budowy hali magazynowej będzie niższa.

Kształt, a koszt budowy hali

Kiedy zależy Ci na zmniejszeniu kosztów, lepiej nie planuj stalowej repliki Pentagonu. Kształt hali najbardziej przyjazny dla portfela to ten, bazujący na planie prostokąta. W BORGA wykonamy dla Ciebie również niestandardowe obiekty, jednak taki projekt hali wiąże się to z koniecznością zaprojektowania i wykonania unikalnych rozwiązań, co nie pozostaje bez wpływu na koszt inwestycji.

Przeznaczenie hali: ile kosztuje budowa hali magazynowej?

Planujesz budowę hali produkcyjnej lub magazynowej? Ujeżdżalni? A może hali rolniczej? Z przestrzenią biurową, czy bez? Rodzaj hali definitywnie zależy od jej przeznaczenia. To ono głównie determinuje parametry obiektu, które mają wpływ na finalną cenę budowy obiektu:

  • Rodzaj oświetlenia — więcej świetlików i okien zwiększa początkowy koszt inwestycji, zapewniając jednocześnie więcej naturalnego światła. Takie doświetlenie może zwiększyć komfort użytkowania obiektu i jego estetykę.
  • Bramy, doki, komunikacja – przemyślane rozlokowanie tych elementów nie tylko znacznie ułatwia komunikację po obiekcie, lecz także może wpłynąć na obniżenie ceny za metr kwadratowy hali. Niewłaściwe ustalenie szlaków komunikacyjnych może narazić Cię na utratę cennej przestrzeni wewnątrz hali oraz zbędne wydatki na dodatkowe elementy, które tę komunikację usprawnią.
  • Izolacja — to kolejny czynnik, który dość znacząco może wpłynąć na cenę końcową. Konieczność zastosowania materiałów izolacyjnych wpływa na zwiększenie kosztu hali, lecz jest niezbędna przy określonych zastosowaniach obiektu. Plusem dobrze zaizolowanej hali jest to, że wymaga mniejszego ogrzewania do utrzymania pożądanej temperatury, co generuje późniejsze oszczędności. W niektórych przypadkach bywa odwrotnie. Może Ci się wydawać, że hala wymaga izolacji i nie obędzie się bez płyt warstwowych, tymczasem z powodzeniem wystarczy obiekt nieizolowany (np. z odpowiednim systemem eliminującym skraplanie wewnątrz hali).
  • Zabezpieczenia antykorozyjne — nasze elementy konstrukcyjne posiadają zabezpieczenie antykorozyjne dostosowane do standardowych warunków pracy. W przypadku funkcjonowania hali w wyjątkowo niekorzystnych warunkach (środki i substancje chemiczne lub biologiczne, skrajne temperatury, duża wilgotność itp.) warto wziąć pod uwagę także dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji i liczyć się z tym, że konieczne mogą okazać się dodatkowe koszty związane z konserwacją.
  • Zabezpieczenia przeciwpożarowe – przepisy jasno określają, jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe należy zastosować w zależności od przeznaczenia obiektu. Im wyższe obciążenie ogniowe, tym bardziej rozbudowane zabezpieczenia przeciwpożarowe będą wymagane (oraz odpowiedni wybór materiałów), co będzie miało wpływ na wzrost kosztów hali.
  • Obciążenia:
    • Stałe (wyposażenie dodatkowe) — jeśli planujesz montaż elementów, które spowodują dodatkowe obciążenie konstrukcji, koniecznie uzgodnij to z naszymi Doradcami. W przypadku hal wyposażonych w suwnicę, czy panele fotowoltaiczne na dachu, należy uwzględnić dodatkowe obciążenia już na etapie projektowania.
    • Zmienne (śnieg i wiatr) — taki mamy klimat, że lokalizacja geograficzna obiektu również ma znaczenie. W zależności od obciążenia śniegiem lub wiatrem, parametry wytrzymałościowe należy dopasować do warunków, w których ma funkcjonować obiekt. To zapewni odpowiednią trwałość i bezpieczeństwo samej hali.

Czynników wpływających na koszt całkowity realizacji inwestycji jest znacznie więcej. Podaliśmy Ci te, które naszym zdaniem mają największy wpływ na ostateczny koszt hali stalowej. Uważaj na kwoty wyrwane z kontekstu, które mogą Ci się pojawiać podczas internetowych poszukiwań. Zachęcamy do starannej weryfikacji ofert pod kątem tego, jakie elementy zostały wzięte pod uwagę podczas ustalania kosztorysu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ) o koszty związane z budową hali:

Jaki jest ostateczny koszt budowy hali magazynowej?

Ostateczny koszt budowy hali magazynowej zależy od wielu czynników (takich jak wielkość hali, czy budynek ma być izolowany itp.).

Komu warto powierzyć wykonanie projektu hali?

Projekt hali warto powierzyć zaufanemu i doświadczonemu architektowi lub bezpośrednio wybranemu dostawcy. Rzetelne firmy, z ugruntowaną pozycją na rynku mają swoich projektantów lub współpracują z biurami architektonicznymi, które wykonują projekty zoptymalizowane pod względem stosowanych rozwiązań konstrukcyjnych.

Jakie czynniki wpływają na koszt budowy hali?

Na proces budowy hali (a zatem i koszt) składa się wiele czynników, jak: cena materiałów budowlanych, koszty wykonania, koszty wykończenia, wymiary, wyposażenie itp. Większość czynników, które należy wziąć pod uwagę, zostało opisanych w powyższym artykule.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze dostawcy hali przemysłowej?

Pierwszym kryterium, na które zwracają uwagę inwestorzy, jest cena ofertowa. Zachęcamy jednak, aby przed podjęciem decyzji dokładnie zweryfikować firmy, które bierzesz pod uwagę. Grunt, to nie dać się nabrać na profesjonalnie wyglądającą stronę internetową i rzetelnie sprawdzić, chociażby lokalizację (siedzibę) i wysokość kapitału zakładowego potencjalnego wykonawcy. To najprostszy sposób na wstępne odsianie podejrzanych kandydatów.

Ile kosztuje wykonanie fundamentu?

Ostateczny koszt zależy przede wszystkim od warunków gruntowych. Ponadto od rodzaju i wielkości fundamentu. Pamiętaj też, że nie każdy dostawca hali będzie miał w ofercie również wykonanie fundamentu.

Jaka jest cena hali magazynowej o powierzchni 1000 m2?

Przykładowe ceny hal magazynowych znajdziesz TUTAJ.

Czy wyposażenie hali wpływa na koszt projektu?

Wyposażenie hali ma swoje odzwierciedlenie w cenie końcowej. Szczególnie, jeśli będzie miało wpływ na jej wymiary i/lub zwiększenie obciążenia konstrukcji.

Czy lokalizacja ma wpływ na koszt hali?

Lokalizacja hali ma wpływ na koszt konstrukcji ze względu na różne strefy wiatrowe i śniegowe obecne w naszym kraju. Im większe opady śniegu i napór wiatru, tym większe obciążenia działają na konstrukcję, co należy uwzględnić już na etapie projektowania. Należy również wziąć pod uwagę kategorię terenu, oraz sam teren np. warunki gruntowe.

Blog 2024-10-11

Ile trwa budowa i montaż hali stalowej? 9 potencjalnych problemów, które mogą opóźnić realizację inwestycji

Chcesz się upewnić, że Twoje plany inwestycyjne zostaną zrealizowane sprawnie i bez opóźnień? Pamiętaj, że cały proces zaczyna się u Ciebie w głowie, wraz z pierwszą koncepcją. Zbyt optymistyczne planowanie często jest przyczyną przyszłego zawodu odnośnie realnych terminów. Budowa hali stalowej to złożony proces, który wymaga starannego planowania, współpracy z profesjonalistami i skrupulatnej analizy każdego […]

Blog 2024-10-07

Co wpływa na cenę hali? Od czego zależy koszt budowy hali?

Jaka jest cena hali stalowej, dowiesz się z artykułu “Ile kosztuje budowa hali?”. Tutaj, chcemy poruszyć kwestię, skąd bierze się ta cena. Uwaga! Wchodzimy w szczegóły! Zaczniemy od… Koszt budowy hali – czynniki biznesowe, które wpływają na cenę hali To niezmiennie ważne aspekty inwestycji, których zwykle nie zauważasz. A przynajmniej nie od razu. Za to […]

Blog 2024-10-01

Budowa hali stalowej — jak porównać oferty i wybrać rzetelnego wykonawcę hali?

Budowa hali stalowej — jak porównać oferty i wybrać rzetelnego wykonawcę hali? Czy podczas weryfikacji ofert kierujesz się głównie ceną? Ten sposób byłby idealny, pod warunkiem, że każda z ofert ukształtowana zostanie zgodnie z jednym, spójnym szablonem, będzie zawierała te same dane i charakterystykę. A tak nie jest. Podobnie, jak przy wyborze samochodu bierzesz pod […]

{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...