Search

Budowa ujeżdżalni dla koni – na co zwrócić uwagę i jakie są rodzaje ujeżdżalni?

Prawdziwa miłość i pasja do koni może pokonać wszelkie przeciwności. Nie wie co to odległość, zmęczenie, czy nieodpowiednia pogoda. Za to doskonale rozumie, czym jest odpowiedzialność – troska o zwierzęta ufnie oddające się w Twoje ręce z nadzieją, że zapewnisz im komfort i bezpieczeństwo, na które zasługują.

Spis treści

Mądrze zaprojektowana i urządzona stajnia to podstawa, jednak komfortowe miejsce wypoczynku to nie jedyne, czego potrzebują Twoje zwierzęta. Doskonałą kondycję zdrowotną i samopoczucie mogą im zagwarantować tylko regularne treningi i odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Krajowy klimat niestety nie sprzyja całorocznym ćwiczeniom pod gołym niebem. Hipotermia, sztywnienie mięśni, przegrzanie… To najczęstsze skutki ekstremalnych temperatur, na które mogą być narażone zwierzęta. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiedniej ochrony – obiektu, który zapewni schronienie przed mrozem, porywistym wiatrem, ulewnymi deszczami, czy upałem. To zadanie doskonale spełni dobrze zaprojektowana ujeżdżalnia.

Jak zaprojektować idealną halę pod ujeżdżalnię?

Dobrze zaprojektowana ujeżdżalnia to obiekt, który nie tylko zapewni schronienie i odpowiednie warunki do codziennego treningu dla koni i jeźdźców. To budynek, który przede wszystkim jest dobrze przemyślany. Wielkość, kształt, wyposażenie, stopień osłony, doświetlenie – wszystko zależy od funkcji, jaką ma spełniać Twoja ujeżdżalnia. Potrzebujesz niewielkiego obiektu na własny użytek, która da Ci możliwość wybiegania zwierząt podczas wyjątkowo ciężkich warunków pogodowych? Z powodzeniem wystarczy kawałek zadaszonego padoku. Chcesz zapewnić innym miłośnikom jazdy konnej komfortowe warunki treningu przez cały rok? Może warto pomyśleć o izolowanej ujeżdżalni z odpowiednią wentylacją i doświetleniem. Proces projektowy zaczyna się u Ciebie w głowie i najważniejszym pytaniem, jakie powinieneś sobie zadać, jest: Do czego jest mi potrzebna ujeżdżalnia?

Jeśli już odpowiedziałeś sobie na to pytanie, warto się zagłębić w nieco bardziej w aspekty techniczne i zastanowić się nad rodzajem ujeżdżalni. Gotowy? Ruszamy z kopyta!

Rodzaje ujeżdżalni koni

Ujeżdżalnia nie tylko wpływa na komfort i bezpieczeństwo koni, ale również decyduje o jakości Twojej pracy z nimi. Wybór odpowiedniego rozwiązania pod ujeżdżalnię czeka Cię prędzej, czy później, dlatego warto już teraz zainteresować się możliwymi opcjami. Masz do rozważenia 4 podstawowe możliwości:

  • ujeżdżalnie namiotowe,
  • ujeżdżalnie drewniane,
  • ujeżdżalnie stalowe,
  • ujeżdżalnie murowane.

Poniżej przedstawiamy wady i zalety poszczególnych opcji, aby przybliżyć Ci cechy poszczególnych rozwiązań. Weź jednak pod uwagę, że często spotkasz się z zastosowaniem różnych materiałów w jednym budynku. Dość popularne są np. ujeżdżalnie o szkielecie stalowym lub drewnianym i murowanych ścianach.

Ujeżdżalnie namiotowe

Ten typ konstrukcji jest modelem niskobudżetowym i możliwym do wykonania w krótkim czasie – nawet w ciągu tygodnia. Nic dziwnego, że jest często pierwszą opcją braną pod uwagę przez przyszłych inwestorów. Nic tak nie przemawia do wyobraźni i portfela, jak szybka i stosunkowo tania realizacja. W trakcie użytkowania spotkasz się niestety z problemami, które sprawią, że początkowy zachwyt może przerodzić się w spore rozczarowanie:

  • Cienka płachta namiotu zabezpieczy przestrzeń przed opadami, ale nie chroni w zasadzie ani przed zimnem, ani przed gorącem. Skrajne temperatury będą tak samo uciążliwe i groźne zarówno dla jeźdźców i amazonek, jak i zwierząt.
  • Brak skutecznej wentylacji grawitacyjnej sprawia, że nie występuje niezbędna wymiana powietrza. Z czasem, wskutek wydzielania się pary wodnej, która będzie się osadzać, na dachu i ścianach namiotu pojawią się pleśń, grzyby i glony. Pomijając względy estetyczne, może to powodować ryzyko wystąpienia alergii u koni i ludzi.
  • Łopotanie materiału na wietrze, czy dźwięk kropli deszczu uderzającego w płachtę, jest dla koni nieprzyjemny. Zdecydowanie nie budzi poczucia bezpieczeństwa, a nawet, w skrajnych przypadkach może powodować napady paniki.

Ujeżdżalnie drewniane

Niezaprzeczalną zaletą drewna jest przyjazny klimat, który wzbudza wrażenie głębszej więzi z naturą. To najczęstszy powód, dla którego inwestorzy decydują się na wybór konstrukcji tego typu. Jakie są inne?

  • Trwałość. Obawiasz się o trwałość budulca? Niepotrzebnie, o ile zadbasz o właściwe zabezpieczenie drewna. Aby zwiększyć odporność i trwałość, drewno powinno zostać wcześniej właściwie wysuszone i zabezpieczone. Jednak jeśli zdecydujesz się wykorzystać podstawowe drewno przemysłowe, może się okazać, że szybko straci ono walory nie tylko wizualne, ale też użytkowe.
  • Duże rozpiętości. Boisz się, że ograniczenia spowodowane właściwościami materiału powstrzymają Twój konstrukcyjny rozmach? Zastosowanie kratownicy z desek lub rygli z drewna klejonego umożliwia także wybudowanie ujeżdżalni o większych rozpiętościach, bez konieczności wstawiania dodatkowych podpór.
  • Możliwości konstrukcyjne. Marzysz o jasnym, słonecznym wnętrzu? Obiekt możesz z powodzeniem wyposażyć w pożądaną ilość świetlików, wentylację i okna, a jeśli planujesz organizację zawodów – także w antresolę dla sędziów i widowni.Czekasz na chwilę, gdy pojawi się magiczne „ale”? To czas, kiedy należy poruszyć kwestię kosztów. Konstrukcje drewniane zdecydowanie nie należą do najtańszych i najtrwalszych,
    o ile w odpowiedni sposób nie zostaną zabezpieczone. Trzeba również zdawać sobie sprawę, że konieczne będzie wykonywanie regularnych zabiegów konserwacyjnych. Także czas realizacji takiego projektu wymaga od Inwestora sporej dozy cierpliwości, a sam montaż – wyspecjalizowanej ekipy.

Ujeżdżalnie stalowe

Ujeżdżalnie stalowe zdecydowanie zyskują na popularności ze względu na wachlarz praktycznych zalet:

  • Możliwości konstrukcyjne – konstrukcja stalowa umożliwia budowę ujeżdżalni o dużych rozpiętościach bez konieczności wstawiania dodatkowych podpór. Nie musisz ograniczać się do skromnego obiektu na własny użytek. W tej technologii zbudujesz również okazałą halę, w której zorganizujesz także zawody.
  • Szybki montaż – przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych, montaż konstrukcji jest szybki i prosty, co pozwala znacznie obniżyć koszty.
  • Trwałość – stal odpowiednio zabezpieczona antykorozyjnie jest materiałem niezwykle wytrzymałym na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu nie wymagają ciągłych zabiegów konserwacyjnych, które mogą generować dodatkowe koszty utrzymania obiektu.
  • Doświetlenie zgodne z Twoimi preferencjami – niezależnie od tego, czy Twoje zwierzęta lepiej czują się w bardziej zacienionym pomieszczeniu, gdzie nic ich nie rozprasza, czy może swobodniej czują się, mogąc bez przeszkód lustrować otoczenie budynku – odpowiednia ilość okien i świetlików zapewni im spokojny trening w pełnym skupieniu.
  • Niezbędna wentylacja – jeśli myślisz o hali nieizolowanej, to blacha perforowana doskonale zabezpiecza przed wpływem ostrego wiatru i ulewnego deszczu, pozostawiając jednocześnie wystarczający przepływ powietrza, który zapewnia optymalny mikroklimat wewnątrz hali. Nawet w wyjątkowo upalne dni, ten rodzaj blachy doskonale chroni przed słońcem, dając jednocześnie cień i przyjemny przewiew, który doceniają użytkownicy. W przypadku hal izolowanych cyrkulację powietrza uzyskasz dzięki zastosowaniu uchylnych okien, klap wentylacyjnych lub świetlików z wentylacją.
  • Ochrona przed skrajnymi temperaturami – w przypadku wyjątkowo ekstremalnych temperatur, warto rozważyć budowę hali izolowanej, która latem zapewni schronienie przed prażącymi promieniami słońca, a zimą pozwoli utrzymać dodatnią temperaturę wewnątrz obiektu.
  • Doskonała estetyka – ujeżdżalnie stalowe świetnie się prezentują w każdym otoczeniu. Do wyboru masz wiele wariantów kolorystycznych oraz różne rodzaje wykończenia. Twoje oko może ucieszyć zarówno nowoczesna estetyczna konstrukcja, która podkreśli modernistyczny styl Twojej stadniny i sportowy charakter obiektu jak i klasyczna obudowa z desek nawiązująca do sielskiego klimatu otaczającej budynek przyrody.

Ujeżdżalnie stalowe to rozwiązanie, które świetnie balansuje główne priorytety Inwestora: trwałość, komfort użytkowania, cenę oraz szybkość wykonania hali. Co może pójść nie tak? W fazie projektowania warto posłuchać rad doświadczonego architekta i zastanowić się nad rezygnacją z takich rozwiązań, jak np. izolowanie budynku płytami warstwowymi. Choć bywa to bardziej ekonomiczne, pozostawi Cię z ujeżdżalnią w stylu industrialnym, która rzadko kiedy wpisuje się w klimat stadniny. Ponadto ściana z płyty warstwowej ma tendencję do skupiania wilgoci w środku budynku (nie jest oddychająca), a zatem konieczne jest wtedy zadbanie o bardziej „rozbudowany” system wentylacji hali, co może podnieść koszty.

Właściciele koni często obawiają się również tego, że odgłos deszczu uderzającego o stalowe pokrycie dachu może niepokoić zwierzęta i nie pozwoli uzyskać maksymalnego skupienia podczas treningu. Jeśli dach nie jest izolowany, odgłos wyjątkowo ulewnego deszczu rzeczywiście jest głośniejszy, co w przypadku bardzo płochliwych koni może jednak powodować pewien dyskomfort. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z tą niedogodnością, jest wybór dachu izolowanego, gdzie warstwa izolacyjna skutecznie wygłusza niepokojące odgłosy.

Ujeżdżalnie murowane

Większa bezwładność budulca zapewnia nieco lepsze właściwości termiczne (w stosunku do pozostałych materiałów) oraz właściwy mikroklimat wewnątrz obiektu. W budynku z łatwością można umieścić obszary o dodatkowych funkcjach, np.:

  • część biurową,
  • rekreacyjną (np. kawiarenkę),
  • stajnie dla koni,
  • wydzielone miejsca do pielęgnacji zwierząt.

Taka elastyczność projektowa jest niewątpliwie jedną z większych zalet hal murowanych. Umożliwia również bezproblemowe zainstalowanie dodatkowego doświetlenia oraz wentylacji. Chociaż mówimy o halach murowanych, warto pamiętać, że w projekcie łączy się zazwyczaj różne materiały. Najczęściej spotkać można obiekty, w których konstrukcja dachu jest drewniana lub stalowa, a ściany murowane. Takie rozwiązania, zaprojektowane przez doświadczonego architekta, pozwalają korzystać z zalet wszystkich stosowanych materiałów.
Czy to najlepsza koncepcja hali? Niezupełnie. Podobnie jak w halach stalowych i drewnianych, jeśli zależy Ci na zapewnieniu użytkownikom właściwej temperatury do treningu, dobrze jest rozważyć docieplenie budynku. Ściany murowane posiadają pewną bezwładność, która sprawia, że dłużej akumulują i oddają ciepło. Nie zapewnią jednak optymalnego zakresu temperatur, o ile nie zostaną odpowiednio zaizolowane.

Trudno również oczekiwać, że inwestor poprzestanie na wymurowaniu ścian i zostawi je „gołe” pomijając wykończenie. Jeśli chciałbyś uzyskać efekt estetyczny zbliżony do innych rozwiązań (np. ścian z płyty, blachy, czy desek) niezbędne jest wykonanie odpowiedniej elewacji, co znacząco wpływa na zwiększenie kosztów inwestycji oraz bezpośrednio wydłuża czas realizacji projektu.

Pomimo wielu zalet, ujeżdżalnie murowane są stosunkowo rzadko stosowanym rozwiązaniem. Głównym powodem jest dość wysoka cena oraz długi czas realizacji.

Budowa ujeżdżalni – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Skoro rodzaje ujeżdżalni przestały być już dla Ciebie zagadką, pora zerknąć na rozwiązania, które warto rozważyć w fazie planowania przyszłej inwestycji. W końcu ujeżdżalnia nie tylko wpływa na komfort i bezpieczeństwo koni, ale również decyduje o jakości Twojej pracy z nimi.

  1. Wielkość ujeżdżalni (wymiary). Ten parametr jest uzależniony od przestrzeni, jakiej potrzebujesz do treningów. Najczęściej spotykane wielkości to: 20 m x 40 m oraz 25-30 m x 50 – 60 m. Taką rozpiętość hali uzyskasz zarówno w konstrukcji stalowej, jak i drewnianej, choć w przypadku tej drugiej, najczęściej musisz się liczyć z większymi kosztami. Nie jest to jednak reguła.
  2. Dodatkowe funkcje. Weź pod uwagę możliwość usytuowania stajni wzdłuż dłuższego lub krótszego boku. Pojedynczy ciąg boksów? A może podwójny? Plus korytarz techniczny dla obsługi. W zależności od wymagań hodowli możesz zaplanować boksy tradycyjne lub angielskie. Teraz uruchom wyobraźnię… Widzisz już antresolę dla widowni i miejsce na kawiarenkę dla gości? Takie szczegóły trzeba zaplanować wcześniej, aby projektant dobrał odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne.
  3. Podłoże. Podłoże to jeden z kluczowych elementów ujeżdżalni. Wielowarstwowe systemy z odpowiednią amortyzacją, takie jak podłoże piaskowe z dodatkiem gumowych wiórów lub włókien geotekstylnych, zapewnią bezpieczeństwo i komfort koni. Warto również pomyśleć o instalacji systemu nawadniania, który zapobiega pyleniu i utrzymuje podłoże w optymalnym stanie.
  4. Oświetlenie. Odpowiednie oświetlenie ujeżdżalni wpływa na komfort pracy zarówno koni, jak i jeźdźców. Naturalne światło jest najbardziej pożądane, dlatego zastanów się nad zastosowaniem świetlików dachowych, lub okien bocznych z materiałów przepuszczających światło lub rozpraszających je, aby uniknąć ostrych cieni i olśnień. W przypadku oświetlenia sztucznego przemyśl użycie lamp emitujących światło o barwie zbliżonej do naturalnego, równomiernie rozmieszczonych, aby zapewnić jednolite oświetlenie całej powierzchni ujeżdżalni.
  5. Wentylacja. Odpowiednia wentylacja nie tylko pozwoli czuć się komfortowo podczas treningu, lecz także pozwoli zachować odpowiednią wilgotność podłoża, które będzie stabilne i jednocześnie nie będzie się pylić. Zapobiegnie również ryzykom związanym z gromadzeniem się wilgoci sprzyjającej rozwojowi pleśni i grzybów, które mogą powodować alergie lub pojawienie się infekcji bakteryjnych i grzybiczych u koni.

Kryta ujeżdżalnia: O czym pamiętać podczas planowana ujeżdżalni dla koni?

Projektując ujeżdżalnię, pamiętaj o potrzebach i komforcie jeźdźców i amazonek oraz naturalnych instynktach i potrzebach koni. Zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do swobodnego ruchu, unikanie elementów mogących wywoływać strach czy niepokój, a także dbałość o jakość powietrza poprzez odpowiednią wentylację, to kluczowe aspekty wpływające na dobrostan tych szlachetnych zwierząt.

Korzyści finansowe, jakie niesie za sobą umożliwienie pasjonatom całorocznych treningów sprawią, że inwestycja szybko się zwróci. Co jest jednak naprawdę ważne? To, że planując budowę ujeżdżalni z myślą o koniach i jeźdźcach, inwestujesz w miejsce, które stanie się areną harmonijnej współpracy między człowiekiem, a zwierzęciem. Dbałość o każdy detal w procesie projektowania i budowy przyniesie korzyści w postaci zdrowych, zadowolonych koni oraz usatysfakcjonowanych jeźdźców. Zobaczysz to w promiennych uśmiechach ludzi i ufności oraz lojalności koni znajdujących się pod Twoją opieką.

{{group.title}} ({{group.result.total}})
Pokaż więcej {{group.title.toLowerCase()}}
No others found for "{{query}}", please try again using another search term.
Poczekaj, szukamy frazy "{{query}}" ...